Co to tak naprawdę jest dokładność i jaka jest potrzebna do mojego zakładu?
Wybór mocy wrzeciona do plotera cnc jest kluczowy dla efektywności i wszechstronności obróbki drewna.
Dla małych zakładów stolarskich czy pracowni meblarskich, moc wrzeciona w granicach 2-4 kW może być odpowiednia do cięcia, wiercenia i obróbki drewna litego czy płyt wiórowych.
Natomiast dla większych zakładów stolarskich, które zajmują się produkcją mebli na większą skalę, moc wrzeciona 7-9 kW lub nawet wyższa jest preferowana. Większa moc umożliwia obróbkę twardszych gatunków drewna, szybsze cięcie oraz obróbkę większymi frezami przy utrzymaniu prędkości obróbki, co jest istotne przy produkcji mebli na większą skalę.
Obroty nominalne wrzeciona to wartości maksymalne wskazane na tabliczce znamionowej (np. 12 000, 15 000, 18 000, 24 000, 40 000 obr./min), jednak rzeczywiste obroty mogą być regulowane za pomocą falownika. Niemniej jednak, zmniejszenie obrotów wiąże się z redukcją mocy, ponieważ moc wrzeciona to iloczyn momentu i prędkości obrotowej.
Wrzeciona o większej mocy często posiadają większe łożyska, co ogranicza ich maksymalne obroty z powodu zwiększonej siły odśrodkowej. W przypadku dużych łożysk, większe obciążenie i wydzielanie ciepła stają się problemem, dlatego wrzeciona o prędkościach 40 000 obr./min są zazwyczaj produkowane w niewielkich zakresach mocy.
Wysokie obroty (24 000 obr./min) są korzystne dla obróbki aluminium, drewna, laminatów i materiałów kompozytowych, ale nie są zalecane przy obróbce stali, zwłaszcza nierdzewnej, tworzyw termoplastycznych oraz wierceniu wiertłami HSS. Optymalny wybór wrzeciona zależy od specyfiki materiału i rodzaju wykonywanych prac obróbczych.
Szybkie menu stron
Automatyka i robotyka
Wszystkie maszyny
Robotyzacja spawania
Zapisz się!
Nie przegap nowych premier, informacji o targach a także porad spawania laserowego.
© 2024 JM-TRONIK Wszelkie prawa zastrzeżone.