+48 (22) 299 74 46

kontakt@jm-tronik.eu

7:00 - 17:00

Poniedziałek - Piątek

Jak dbać o spawarkę laserową?

Zachowanie optymalnej kondycji spawarki laserowej jest kluczowym elementem, który decyduje o jej długotrwałym i efektywnym użytkowaniu. W niniejszym artykule przedstawimy pięć istotnych aspektów, które pomogą utrzymać sprzęt w czystości, zapewniając nie tylko długi okres użytkowania, ale także precyzyjne i skuteczne spoiny.

1.Czysta maszyna to sprawna maszyna

Zadbaj o regularne czyszczenie spawarki laserowej, usuwając kurz, zanieczyszczenia i inne substancje znajdujące się na jej powierzchni.

Skorzystaj z miękkiej szmatki do czyszczenia zewnętrznych powierzchni oraz czystego sprężonego powietrza, aby usunąć kurz z elementów wewnętrznych.

Jest to szczególnie ważne w przypadku elementów elektrycznych, które pod wpływem kurzu potrafią ulegać zwarciom i awarią. 

czysta spawarka laserowa laserweld
Rys.1 - Spawarka laserowa oczyszczona z kurzu

2.Regularna kontrola optyki w spawarce laserowej

Regularnie sprawdzaj optykę maszyny laserowej, czyste szkło ochronne jest kluczowe do prawidłowej pracy urządzenia.

Symptomami zużytego szkła ochronnego w spawarce laserowej są m.in. nieregularne spadki mocy podczas spawania, przegrzewanie się dyszy spawalniczej bądź niedokładne i nierówne spoiny.

Wymień elementy uszkodzone lub wykazujące ślady zużycia, aby utrzymać najlepszą jakość wiązki.

szkło ochronne do spawarki laserowej
Rys.2 - Zanieczyszczone szkło ochronne

3. Okresowa wymiana płynu chłodniczego

System chłodzenia jest niezbędny do prawidłowego działania spawarki laserowej. Chłodzi on nie tylko źródło lasera, ale również pistolet i optykę.

Regularnie sprawdzaj poziomy chłodziwa,  a także dokonuj systematycznych wymian płynu chłodzenia, co zapobiegnie gromadzeniu się zanieczyszczeń w systemie.

Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta dotyczącymi stosowanego chłodziwa i pamiętaj o dopasowaniu go do temperatury otoczenia.

Płyn chłodniczy do spawarki laserowej
Rys.3 - Płyn chłodniczy do spawarki laserowej

4. Regularna kontrola oprogramowania

Bądź na bieżąco z aktualizacjami oprogramowania dostarczanymi przez producenta spawarki laserowej.

Te aktualizacje często zawierają poprawki błędów, ulepszenia wydajności oraz nowe funkcje. Jest to szczególnie przydatne gdy z maszyn korzysta więcej niż jeden operator, ale także dla pojedyńczych użytkowników.

Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta, aby poprawnie zainstalować aktualizacje.

aplikacja spawarka laserowa laserweld jm-tronik
Rys.4 - Aplikacja do obsługi LaserWeld (Beta)

5. Częste pytania

Nie, jednak zaleca się wykonywanie wszelkich spraw serwisowych związanych z optyką w czystym i możliwie najmniej zakurzonym pomieszczeniu

W przypadku standardowej wody destylowanej należy go wymieniać co 3 – 4 miesiące, w przypadku dedykowanych płynów chłodniczych jest to nawet do 1 roku. 

Jedynymi częściami eksploatacyjnymi w spawarce laserowej są szkła ochronne i dysze, które wymieniamy w zalezności od tego jak często ico spawamy. 

Product Enquiry