+48 (22) 299 74 46

kontakt@jm-tronik.eu

7:00 - 17:00

Poniedziałek - Piątek

Jakie są główne zastosowania spawarek laserowych?

Spawanie laserem fiber umożliwia trwałe i niezwykle precyzyjne łączenie niemal każdego rodzaju metalu o różnych grubościach i kształtach. Dzięki wszechstronnym możliwościom, skuteczności i szerokiemu zastosowaniu spawarek laserowych stają się one niezastąpionym narzędziem w procesach produkcyjnych. Sprawdź, na czym polega spawanie laserem fiber i w jakich branżach jest powszechnie stosowane!

Na czym polega spawanie laserem fiber?

Działanie spawarki laserowej jest dosyć łatwym w zrozumieniu procesem, który polega na stapianiu powierzchni styku za pomocą wysoce skoncentrowanej wiązki światła o dużej gęstości mocy. Duża koncentracja energii topi materiały i trwale je ze sobą łączy – wówczas powstaje spoina.

Aby móc przeprowadzić spawanie laserowe, niezbędne jest użycie specjalistycznych elementów spawarki laserowej, takich jak źródło laserowe, systemy optyczne, które będą skupiać i generować odpowiednią moc i wiązkę światła do uchwytu spawalniczego oraz na materiał.

Ze względu na stopień zaawansowania technologicznego, szybkość oraz skuteczność procesu spawanie laserowe stało się nieodłączną częścią funkcjonowania wielu branż, a także narzędziem spotykanym w prawie każdym warsztacie i zakładzie produkcyjnym.

spawanie laserowe metali
Rys.1 - proces spawania laserowego

Zalety spawania laserowego

Jako że spawanie laserem fibrowym zyskało w ostatnim czasie dużą popularność, warto zwrócić uwagę na jego liczne zalety i korzyści. Przede wszystkim takie rozwiązanie umożliwia złączenie ze sobą elementów w bardzo krótkim czasie – spawanie laserowe wiąże się z dużą prędkością obróbki i szybką realizacją procesu.

Kolejnym atutem jest oczywiście jakość połączenia – odporne na uszkodzenia spoiny to gwarancja wytrzymałego, solidnego spawu.

Zaletą spawania laserowego jest również wysoka precyzja i dokładność, dzięki czemu można obrabiać nawet bardzo cienkie części metalowe.

Łączenie materiałów za pomocą lasera daje pewność czystego, pozbawionego odprysków procesu, a także pozwala na połączenie nawet trudno spawalnych powierzchni.

Natomiast wysoka wydajność i moc spawarki laserowej sprawia, że praca jest niezwykle wydajna przy niskich kosztach eksploatacji.

Zastosowanie spawarek laserowych we współczesnym świecie

Spawarki laserowe dają bardzo duże pole do popisu i stwarzają wiele możliwości w szerokich dziedzinach przemysłu – powyżej wymieniliśmy dlaczego. Znajomość technik i odpowiednie ich stosowanie oferuje zupełnie nowe opcje zwłaszcza tym branżom, w których potrzebne są solidne, estetyczne i wytrzymałe spoiny.

Przemysł

Zastosowanie przemysłowe spawania laserowego to nie tylko budowanie skomplikowanych i sporych rozmiarów konstrukcji. Innowacyjna technologia łączenia ze sobą materiałów staje się popularna m.in. w przemyśle spożywczym, w którym bezpieczeństwo i higiena stanowią priorytet – spawarki są wykorzystywane do tworzenia urządzeń takich jak konwejery czy zbiorniki. Z kolei w przemyśle lotniczym, w którym najważniejsza jest wytrzymałość, spawanie laserowe przyczynia się do tworzenia lekkich i mocnych konstrukcji, odpornych na ekstremalne warunki panujące w czasie lotu. 

spawarka laserowa dla przemyslu
Rys.2 - Spawanie laserowe w przemyśle

Motoryzacja

Przemysł motoryzacyjny wykorzystuje możliwości laserowej spawarki do precyzyjnego łączenia elementów konstrukcyjnych pojazdów, karoserii, układów wydechowych czy tworzenia innowacyjnych układów silnikowych. Dodatkowo automatyzacja linii produkcyjnych przy użyciu laserowych spawarek przyspiesza proces produkcji i wpływa na redukcję kosztów.

spawanie laserowe automotive Jakie są główne zastosowania laserowych spawarek w różnych branżach?
Rys.3 - Spawanie laserowe w motoryzacji

Budownictwo

W budownictwie spawarki laserowe są wykorzystywane głównie do spawania konstrukcji stalowych. Dzięki nim możliwe jest łączenie fragmentów o dużych rozmiarach w trudno dostępnych miejscach, a także zapewnienie wysokiej jakości połączeń. Ponadto takie rozwiązanie może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa pracy na budowie dzięki wykorzystaniu niezawodnych i efektywnych narzędzi.

laser welding machine price Jakie są główne zastosowania laserowych spawarek w różnych branżach?
Rys.4 - Spawanie laserowe w budownictwie

Elektronika

W branży elektronicznej liczą się przede wszystkim mikroskopijne spawy, precyzyjne łączenie przewodów oraz innych delikatnych komponentów elektronicznych, dlatego spawarki laserowe mają duże znaczenie. Nie tylko minimalizują ryzyko uszkodzeń, lecz także zapewniają ochronę przed przegrzewaniem się lub zniszczeniem elementów znajdujących się obok.

R&D w firmie jm-tronik 02

Wszechstronne zastosowanie spawarek laserowych – co można spawać laserem?

Jako że spawanie laserem fibrowym ma głównie zastosowanie przemysłowe, to umożliwia skuteczne i solidne łączenie wielu materiałów, takich jak stal, aluminium, tytan, miedź oraz nikiel i jego stopy. Laserowe spawarki odgrywają współcześnie kluczową rolę w wielu branżach przemysłowych, ponieważ zapewniają wysoką precyzję, efektywność i trwałość produktów, a możliwość ich wszechstronnego użycia sprawia, że są niezastąpionym narzędziem w procesach produkcyjnych w wielu branżach przemysłowych i wytwórczych.

Product Enquiry