+48 (22) 299 74 46

kontakt@jm-tronik.eu

7:00 - 17:00

Poniedziałek - Piątek

Najlepsza spawarka laserowa – którą wybrać?

Wybór najlepszej spawarki laserowej zależy od konkretnych potrzeb, zastosowań oraz oczekiwań użytkownika. Istnieje wiele modeli o różnych parametrach, mocach i funkcjach, dopasowanych do różnych zastosowań. Przed podjęciem decyzji warto rozważyć takie czynniki jak moc lasera, mobilność i dodatkowe funkcje, aby spawarka laserowa spełniła wymagania danego projektu czy aplikacji.

1. Rodzaje spawarek laserowych

Spawarki laserowe możemy podzielić na kilka rodzajów, w zależności od metody generowania wiązki lasera. Obecnie najpopularniejsze są spawarki laserowe fiber, Nd:YAG, CO2 oraz diodowe.

- Spawarka laserowa Fiber

  • Wykorzystuje światłowody do dostarczania wiązek laserowych (1070 nm)
  • Znana z wysokiej precyzji i jakości wiązki oraz bardzo dobrej konwersji energetycznej
  • Niezawodne, uniwersalne i efektywne cenowo lasery

- Spawarka laserowa Nd:YAG

  • Wykorzystuje kryształy Nd:YAG do generowania wiązki 
  • Wysoka energia szczytowa, przy niewielkim rozmiarze
  • Wykorzystywane w mikrospawaniu (np. implanty medyczne)

- Diodowa spawarka laserowa

  • Duży rozmiar plamki i dobra konwersja
  • Możliwe są różne długości fal (780-1060 nm, 1400-1500 nm, 450 nm)
  • Stosowane w spawaniu miedzi i tworzyw sztucznych

Mianem najlepszej spawarki laserowej określa się obecnie lasery fiber, z racji na ich wszechstronność, wysoką konwersję energetyczną, a także dostępność cenową technologii. Dzięki zastosowaniu światłowodu jesteśmy również w stanie osiągnąć mały rozmiar plamki umożliwiający dokładne spawanie.

2. Moc źródła lasera

Moc spawarki laserowej jest kluczowym czynnikiem przy wyborze odpowiedniego modelu. W kontekście spawarek laserowych od 0,5 do 3 kW, wybór zależy od konkretnej aplikacji i potrzeb użytkownika. Dla przykładu laser o mocy 2 kW jest w stanie spawać stal czarną z pełnym przetopem do 5mm, 3 kW do 7-8 mm, a 1 kW tylko 3mm.

W zakładach przemysłowych najczęstszym wyborem jest profesjonalna spawarka laserowa o mocy 2 i 3 kW, z racji na możliwość głębokiego przetopu metali, a często również zapasu mocy pozwalającego maszynie na optymalną pracę. Do prac w terenie popularnym wyborem są spawarki o mocy 1 kW,  łączące w sobie mały rozmiar z możliwością dokładnego spawania.

Pełne informacje na temat doboru mocy lasera znajdują się w zakładce baza wiedzy -> 4.moc i źródło lasera.

3. Kluczowe czynniki przy wyborze spawarki laserowej

Spawarka laserowa to nie tylko źródło lasera, istotne są również następujące czynniki:

Rozmiar i masa maszyny

W wielu przypadkach może odgrywać znaczącą rolę – gdy potrzebujemy małej i mobilnej spawarki laserowej liczy się jej rozmiar, nawet gdy stratne jest na tym chłodzenie, a co za tym idzie czas cyklu. W przypadku, gdy potrzebujemy maszyny do ciągłej pracy, powinniśmy zwracać uwagę na dobre chłodzenie, nieuchronnie idące w parze z większym rozmiarem maszyny.

Możliwość integracji z robotem

Istotna dla automatyzacji procesu spawania, co z kolei może zwiększyć wydajność oraz powtarzalność prac. W jm-tronik oferujemy spawarki laserowe z możliwością pracy w trybie mieszanym – zarówno na robocie jak i ręcznie po odpięciu głowicy od robota.

Możliwość czyszczenia laserowego

Przydatna gdy mamy do czynienia z zardzewiałymi blachami i elementami, które warto wyczyścić przed spawaniem. Opcja ta daje nam również możliwość wyczyszczenia spoiny po spawaniu. 

Długość przewodu światłowodowego

Standardowo wynosi 10m i w większości zakładów w zupełności wystarcza, jednak gdy potrzebujemy spawać duże elementy dłuższy przewód światłowodowy jest wart rozważenia.

Regulacja wobble X/Y

Odnosi się do zdolności maszyny do drgań wiązki lasera w osiach X i Y. Do podstawowych spoin wobble x i y nie jest wmagany, jednak gdy stawiamy na estetykę jest to absolutnie wymagane.

4.Porównanie spawarek laserowych jm-tronik

Przy wyborze spawarki laserowej należy wziąć pod uwagę potrzeby różnych klientów – zakładów przemysłowych, warsztatów oraz mobilnych operatorów. Jm-tronik oferuje różne modele spawarek laserowych dopasowane do różnych zastosowań. 

Spawarki laserowe od jm-tronik są dostępne dla każdego typu klienta, oferując różne parametry i możliwości spawania dla różnych potrzeb. Poniżej znajduje się tabela porównawcza parametrów, funkcji i specyfikacji dla każdego modelu:

 

Laserweld Mini

LaserWeld - mini spawarka laserowa - laser welder

Laserweld

LaserWeld - spawarka laserowa - laser welder

Laserweld Pro

LaserWeld pro - spawarka laserowa - laser welder

Masa 80 kg 150 kg 250 kg
Rozmiar  63 x 33 x 57 dm   60 x 90 x 90 dm   110 x 80 x 1
20 dm 
Moc lasera 0,5 – 1,5 kW 1 – 2 kW 1 – 3 kW
Możliwość integracji z robotem Tak
Możliwość czyszczenia laserowego Tak Tak
Długość przewodu światłowodowego 10 m 10 – 15 m 10 – 20 m
Wobble x/y X X X i Y

Najlepsza spawarka laserowa dla przemysłowych zakładów to LaserWeld Pro, oferuje szeroki zakres mocy źródła lasera, dobre chłodzenie a także duzy zakres mozliwości integracji z robotem, czyszczenia laserowego i wobble w dwóch osiach.

Dla klientów z potrzebą mobilności zdecydowanie najlepszym wyborem jest LaserWeld mini, pozwalająca na pracę w terenie, gdzie liczy się mały rozmiar maszyny.

W warsztatach jednak najlepiej sprawdzi się standardowe rozwiązanie LaserWeld, spawarka posiadająca wszystkie potrzebne funkcje do pracy, moc do 2kW a także możliwość czyszczenia laserowego.

POPRZEDNI KROK

Blog

NASTĘPNY KROK

 

Product Enquiry